Овочі
Є овочі і фрукти дуже важливо. Денна рекомендована норма не менше 5 порцій овочів та фруктів: дві фрукти та три овочі.
Купити різноманітне насіння овочів можна у нашому інтернет-магазині «Дачний Агроном».
Одна порція – це близько 100г свіжих або термічно. оброблені овочі. При такому споживанні різних плодів наш організм отримуватиме достатню кількість фітоживильних речовин, вітамінів та мінералів, води та клітковини. Чим овочі різноманітніші та яскравіші, тим краще.
Поділяються овочі на підставі їстівної частини:
-
Коренеплідні: приклад - буряк, морква;
-
Бобові: приклад – горох, боби;
-
Листові: приклад – білокачанна капуста, листовий салат, пряні трави;
-
Плодові: приклад – томат, паприка;
-
Квіткові: приклад – цвітна капуста і т.д.
До овочів також належать і гриби.
В овочах міститься багато води, вітамінів, клітковини, біоактивних сполук та мінеральних речовин, щоправда у них трохи жирів; від них мало енергії, це допомагає контролювати вагу тіла. У захисні механізми речовин, що містяться в овочах, є такі як: підтримання імунітету, антиоксидантна активність, вплив на рівень холестерину в крові, антибактеріальні властивості та зниження кров'яного тиску.
У зрілих бобових дуже багато білків, але кількість і набір незамінних амінокислот у них менше, ніж у білках тваринного походження. Щоб з їжею отримувати цінну, збалансовану білкову суміш, необхідно забезпечити надходження різних білків рослинного походження. Бобові дуже багаті на фітати, вміст їх може бути 1750 мг на 100 г. Коли середньодобова кількість фітатів більше 300 мг, то зростає потреба у мінеральних речовинах, наприклад у цинку.
Дуже багато клітковини міститься в зернових, але також багато її в овочах, особливо в сухофруктах і бобових. Клітковина необхідна тому, що вона сприяє поліпшенню обміну речовин і почуття ситості. Ще допомагає підтримувати необхідний рівень холестерину, що є профілактикою серцево-судинних захворювань.
У різних плодах є різні кількості мінеральних речовин та вітамінів. Калій, який корисний для серця, є в капусті, редисі, буряках, зелених овочах, помідорах. Незважаючи на те, що головним джерелом кальцію є молочні продукти, його дуже багато в броколі, кучерявій капусті, пекінській капусті, шпинаті. На магній багаті пряні трави та листові зелені овочі. Міддю багаті лисички та бобові.
Вживати овочі можна свіжими або піддавати їх термічній обробці у складі різноманітних страв (запіканки, рагу, супи, підливи тощо). У консервах із овочів може бути багато солі, тому серед них варто вибирати малосолоні варіанти. Хоча гриби і менш калорійні, ніж більшість овочів, білки, що містяться в них, важко засвоюються і, порівняно з іншими продуктами, харчова цінність їх мала. Виходячи з цього, не рекомендується їсти гриби дуже часто і у великій кількості.
Їсти дуже багато овочів теж недобре, тоді буде складно вживати продукти інших груп (м'ясо, рибу, молоко, хліб і т.д.), це може призвести до дефіциту аміно- та жирних кислот, а також мінеральних речовин та вітамінів.